توصیه های مهم به دانش آموزان جهت آمادگی در امتحانات نوبت دوم

در فاصله چند روز مانده به آغاز امتحانات، توصیه های لحظه آخری می تواند راهگشای دانش آموزان برای گرفتن نمره کامل در امتحانات نوبت دوم باشد.

 1. آماده سازی جزوات و کامل کردن دفاتر: بسیاری از دانش آموزان به دلایل مختلف در طول سال تحصیلی جزوه کاملی ندارند. این روزها بهترین زمان برای کامل کردن جزوه ها است.
 2. مکان مناسب برای مطالعه: مطالعه باید در محیط آرام انجام شود. از مطالعه در اتاق هایی که رفت و آمد در آن زیاد است، مثل اتاق های پذیرایی، پرهیز کنید.
 3. انتخاب زمان مناسب برای مطالعه: مطالعه در آخر شب ها بازدهی ندارد و باید از آن پرهیز کرد.
 4. لغو برنامه های تفریحی: دانش آموزان در این چند روز برنامه های تفریحی مثل استخر و باشگاه را تعطیل کرده و فقط به درس بپردازند.
 5. تغذیه مناسب: در این ایام باید غذاهای سبک و مقوی مصرف شود و از خوردن غذاهای سنگین و چرب پرهیز شود.
 6. تحلیل آزمون های قبلی: دانش آموزان باید آزمون های قبلی که در مدرسه گرفته شده را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهند. یعنی دوباره آنها را حل کرده و نکات مهم آنها را یادداشت برداری کنند.
 7. توجه ویژه به کتاب درسی: آزمونهایی که در نوبت دوم گرفته می شود صرفا از کتاب درسی بوده و باید تمامی سوالها و مثالهای حل شده در کتاب به دقت مطالعه شود.
 8. توجه به بودجه بندی ها
 9. توجه به بارم بندی نمرات: دانش آموزان دقت داشته باشند که بعضی فصول مهمتر هستند و ممکن است از آنها سوالات بیشترو بارم بندی بالاتر مطرح شود. این موضوع را هنگام مطالعه مدنظر داشته باشند.
 10. توجه به برنامه مطالعاتی: برنامه مطالعاتی در روزهای منتهی به امتحان یا برنامه ای است که توسط خود دانش آموز نوشته شده و یا از طرف مشاوران به بچه ها داده شده است. در هر دو حالت دانش آموزان باید بدانند که بدون برنامه نمی توانند خوب درس بخوانند.
 11. حل نمونه سوال: دانش آموزان حتما نمونه سوالاتی که از طرف دبیران داده می شود و یا در کتاب های کمک درسی وجود دارد را حل کنند.
 12. مدیریت زمان: دانش آموزان می توانند بخشی از زمان درسی را که در آن تسلط بیشتری دارند به درس دیگر که نیاز به مطالعه بیشتر دارد اختصاص دهند. این موضوع به ویژه در دو روز منتهی به اولین امتحان بسیار مهم است.
 13. توصیه به دانش آموزان قوی تر: تمام سوالات ساده کتاب درسی و نمونه سوالات مطالعه شود چرا که گاهی دانش آموزان قوی و با اعتماد به نفس از حل سوالات ساده پرهیز می کنند..
 14. توصیه به دیگر دانش آموزان: آزمون نوبت اول مهمترین آزمون سال تحصیلی است بنابراین تمامی تلاش خود را داشته باشند تا بهترین نتایج را کسب کنند. برای رسیدن به این هدف دراین چند روز، مهمترین برنامه زندگی آنها فقط و فقط درس باشد.
 15. درس خواندن با شادی: با شادی و انرژی درس بخوانید. مطالعه در محیط شادتر یادگیری را افزایش می دهد.
 16. در صورتی که در آزمونی نتیجه مناسب نگرفتید برای امتحان بعدی آرامش خود را حفظ کنید. با درس گرفتن از اشتباهات گذشته می توان در امتحانات بعدی موفق بود.
 17. نقش والدین: والدین مسئول برقراری آرامش در محیط خانه هستند. اگر این محیط در خانه به وجود بیاید احتمال موفقیت دانش آموزان چند برابر می شود.
 18. توصیه آخر: همه توصیه هایی که از طرف والدین و مشاوران گفته می شود در جهت موفقیت دانش آموزان است. بنابراین بچه ها به طور کامل به حرفهای والدین و مشاوران گوش دهند و برنامه ها را اجرا کنند.

تهیه کننده: معاونت محترم آموزشی پایه یازدهم _ سرکار خانم نظریان

تایید کننده: مدیریت محترم آموزشگاه  _ سرکار خانم ملائکه


امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 0/20