برگزاری صبحگاه رسمی ایران و اقتدار با محوریت جشنواره جوان خوارزمی

 

جشنوراه ی خوارزمی نام یک جشنواره علمی در ایران است که توسط سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار می‌گردد. نام این جشنواره از نام محمد بن موسی خوارزمی دانشمند مشهور ایرانی گرفته شده‌است. این جشنواره از سال ۱۳۶۶ به صورت بین‌المللی آغاز به کار نمود. سپس در سال ۱۳۶۸ با هدف جلب مشارکت دانش آموزان، بخش دانش‌آموزی نیز به آن اضافه گردید. پس از آن با طی ۱۰ سال فعالیت در حوزهٔ بین‌المللی اولین دوره ی این جشنواره در قالب جشنواره ی جوان خوارزمی در سطح ملی با مشارکت وزرات آموزش و پرورش آغاز گردید. همچنین از سال ۹۳ بخش نوجوان خوارزمی نیز ویژه ی دانش‌آموزان متوسطه اول به جشنواره افزوده شد.

این بخش مختص افراد زیر ۳۰ سال می‌باشد. تا کنون ۲۰ دوره ی آن برگزار شده‌است.متولی برگزاری بخش دانش‌آموزی این جشنواره در حال حاضر به‌عهده ی مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان وزرات آموزش و پرورش است؛ که با همکاری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی برگزار می‌گردد.

روند برگزاری :

در ابتدا طرح‌ها در آموزش و پرورش منطقه (در تهران و شهرهای بزرگ) یا در آموزش و پرورش شهر (در شهرهای کوچک) بررسی شده و از طرح‌ها دفاع می‌شود و بر اساس معیارهای جشنواره به دو گروه قابل تقدیر در سطح منطقه و گروه قابل ارائه در سطح استان می‌فرستند، سپس در سطح استان بررسی شده و بعضی از طرح‌ها دعودت داده می‌شوند. طرح‌های پذیرفته شده پس از دفاع به دو گروه قابل تقدیر در سطح استان (رتبه‌های دو و سه استانی) و قابل ارائه در سطح کشور تقسیم می‌شود؛ طرح‌های پذیرفته شده جهت کشوری به دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی فرستاده می‌شود و پس از بررسی طرح‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. طرح‌هایی که به استان‌ها عودت داده می‌شود تا برای رتبهٔ اول استانی تلاش کنند و طرح‌هایی که قابل دفاع هستند از کل ایران جمع می‌شوند و پس از دفاع این طرح‌ها بررسی شده و به دو گروه برگزیدهٔ کشوری (رتبه‌های یک و دو و سه کشوری) و عودت داده شده جهت رتبهٔ اول استانی تقسیم می‌شوند. سپس در هفته پژوهش در ایران در جشنی با حضور معاون اول رئیس جمهور ایران، وزیر آموزش و پرورش ایران، وزیر علوم، وزیر تحقیقات و فناوری رتبه‌های برگزیده اعلام و جوایزشان اهدا می‌گردد

تسهیلات :

برگزیدگان کشوری جشنواره جوان خوارزمی از تسهیلات زیر جهت ورود به دانشگاه بهره‌مند می‌شوند:

  •  ورود به دانشگاه با شرکت در کنکور و کسب حد نصاب علمی برابر ۸۵٪ تا ۹۸٪ (با توجه به رتبه و درصد مشارکت*)نمره گزینش آزاد در رشته مورد تقاضا میباشد.
  •  ورود بدون کنکور به دانشگاه‌ها و یا موسسات و مراکز آموزش عالی درصورت اخذ پذیرش از دانشگاه و یا مؤسسه آموزش عالی مربوط. البته سایت‌هایی هم وجود دارند که وظیفه مشاوره تخصصی برای شرکت در جشنواره جوان خوارزمی را بر عهده دارند. به عنوان نمونه وبسایت کمک پژوه که متشکل از برگزیدگان همین جشنواره است.

در همین راستا و با توجه به اهمیت اطلاع رسانی به دانش آموزان درخصوص جشنواره ی خوارزمی، مراسم صبحگاه رسمی ایران و اقتدار، در روز شنبه 20 مهر 1398 ، با محوریت جشنواره جوان خوارزمی برگزار گردید که به ترتیب این برنامه ها ارائه شد:

  •  تلاوت آیاتی نورانی از کلام الله مجید توسط دانش آموز عزیزمان خانم نفیسه صالحی
  • هم خوانی سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و ادای احترام
  •  گارد پرچم: دانش آموز عزیز خانم فائزه سادات رجب زاده
  •  اطلاع رسانی درخصوص آغاز ثبت نام شورای دانش آموزی توسط معاونت محترم پرورشی؛ سرکار خانم واحدی
  •  بیان توضیحات و نکات مهم با محوریت جشنواره خوارزمی توسط مسئول محترم آزمایشگاه؛ سرکار خانم شعبانی و دانش آموز عزیزمان خانم مهتاب گزی
  •  تبریک و تهنیت به دانش آموز عزیزمان خانم مهتاب گزی که به مرحله ی کشوری جشنواره ی خوارزمی راه یافته اند و همچنین دعوت از دانش آموزان جهت شرکت در المپیادهای علمی و جشنواره ی خوارزمی، توسط مدیریت محترم آموزشگاه؛ سرکار خانم ملائکه
  •  تقدیر از دانش آموز عزیز خانم مهتاب گزی.


امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 0/20